Konečně jsem se rozhodla napsat článek o naší návštěvě ve Washington, D.C.
Pokud si pamatuji dobře, tak jsem zmiňovala, že se snažím rodiče brát na nová místa, kdykoliv oni přiletí na návštěvu. Vzhledem k tomu, že jsem potřebovala jet do D.C. kvůli pasu (k čemuž ve finále nedošlo), tak jsem se rozhodla, že by bylo fajn spojit příjemné s užitečným a vyrazit tak s našima do D.C. Zatím se podívali po státech na jihu USA, tak proč nevyrazit trošku víc na sever.
Ve Washingtonu jsme strávili dvě noci. Přijeli jsme ve středu večer, celý čtvrtek jsme měli naplánované výlety po památkách a odjížděli jsme v pátek dopoledne, kdy jsme jeli do státu Virginia. Měli jsme tak nějak představu, co chceme vidět. Bohužel času bylo málo, tak jsme se rozhodli pro to “nejdůležitější”.
Ještě před tím, než jsme vůbec vyrazili, jsem řešila, co by bylo nejlepší co se ubytování týče, stejně tak pak se rozhodnout, zda-li je lepší jet vlastním autem a parkovat, kde se dá, nebo se na to vykašlat a využít jejich veřejné dopravy. Bylo mi řečeno, že v D.C. je super metro a člověk může dojet snad všude. Také jsem byla varována, že v D.C. je peklo řídit a kolikrát člověk přijde o nervy. Já jsem se ale nechala rozmalit Amerikou a možností všude si dojet, mít svobodu a nebýt závislá na veřejné dopravě. Kort když jsem s sebou měla 3 měsíční mimčo, což hrálo velkou v roli v mém rozhodnutí to risknout a dopravit se všude svým autem. Toho rozhodnutí jsem několikrát pak litovala, skoro přišla o nervy, ale když se na to koukám zpětně, tak jsem ráda, že jsem měla svoje auto. I když je tedy fakt, že kdybych byla bez malého, tak je mi to samozřejmě jedno, jestli jezdím metrem nebo ne. Takhle jsme cestovali vždycky, když jsem byla ještě letuška, ale i před tím, jako Au Pair. Je fakt, že v D.C. jsem před tím byla jednou a byla jsem s mou kamarádkou Američankou, která žila kousek od D.C., takže jsem si vozila půlky v autě.
Hotel jsme měli cca 15 minut autem od Bílého domu a všech těch “hlavních” památek. Po snídani jsme tak vyrazili. Na našem seznamu byly následující památky: Washington Monument, Jefferson Memorial, Lincoln Memorial, National World War II Memorial, Bílý dům, Pentagon aj.
Nevím proč, ale moje GPS byla v D.C. docela zmatená. Holky na FB mi poradily parkování, které je za přijatelnou cenu (asi 3 dolary na hodinu, pokud si pamatuji dobře), protože parkování v DC se může HODNĚ PRODRAŽIT. Což ostatně všude ve větších městech. To parkoviště bylo přímo u vody a bylo v rozumné vzdálenosti od všech památek, na které jsme se chystali. 🙂 Parkovné bylo na 3 hodiny max., takže jsem se rozhodla, že za ty 3 hodiny zkusíme toho stihnout co nejvíce a pak se vrátíme a zaplatíme si za další 3 hodiny.
Sotva jsme vylezli z auta, tak slyšíme sirény, koukneme se odkud to jde a před náma prezidentská kolona. Určitě zajímavý zážitek.
Washington Monument
Jak asi většina z Vás ví, tak Washington Monument je jedním z prezidentských památníků postavených na počest prezidenta George Washingtona, což byl první prezident Spojených států amerických vůbec. Stavba památníku začala v roce 1848, kdy byl položen základní kámen, a byla dokončena v roce 1884. Můžete si všimnout, že má památník rozdílnou barvu mramoru. To bylo z toho důvodu, že byla pozastavena jeho výstavba díky nedostatku prostředků a občanská válka. Slavnostně byl památník odhalen v roce 1885 a veřejnosti byl pak zpřístupněn o 3 roky později. Při jeho otevření byl nejvyšší stavbou na světě do roku 1889, kdy byla dokončela Eiffelova věž v Paříži. Zůstává však nejvyšší stavbou ve Washingtonu.
Jako správní turisti jsme si zapózovali, vyfotili se snad ze všech stran a šlo se dál. 🙂
The White House
Bílý dům aneb sídlo a pracoviště prezidenta USA. Vzhledem k tomu, že kolem nás projela prezidentská kolona, tak Trump doma v tu chvíli nebyl, no. Prezident Trump však v Bílém domě žije od ledna loňského roku. Tím, že zrovna v tu chvíli doma nebyl nás tedy na kafe nepozval a my tak museli koukat na jeho sídlo z dálky. 🙂 Doufala jsem, že bychom se mohli podívat blíž, ale bohužel všude byly záterasy, takže i místa, kde bychom se mohli podívat na Bílý dům z blízka, tak tam se nemohlo. Všechno bylo uzavřený. Ale i tak jsem ráda, že moji rodiče měli možnost se na Bílý dům podívat. Měla jsem ale štěstí, když jsem tam byla během mého působení u Emirates, protože to se nám podařilo podívat se do zahrad Bilého domu. 🙂
Teď něco málo k Bílému domu. Začal se stavět v roce 1792, v předchozím roce prezident George Washingon vybral lokalitu, kde se dům postaví. Prvním prezidentem, který zde žil byl druhý americký prezident a to John Adams, který se do domu nastěhoval se svou ženou v roce 1800 kdy byl dům ještě nedokončen. Oficiální název “The White House” dal domu prezident Theodore Roosevelt v roce 1901, dřívější názvy byly například “President’s Palace”, “President’s House” či “Executive Mansion”. V domě se nachází 132 pokojů, 35 koupelen, je tam 6 pater, 412 dveří, 147 oken, 28 krbů, 8 schodišť a 3 výtahy. Také se na Bílý dům spotřebovalo 570 galonů (1 gallon odpovídá necelým 4 litrům, cca 3,7 litru) barvy (zvenku). Můžete se podívat zde, jak to vypadá uvnitř: https://www.politico.com/gallery/a-look-inside-the-white-house?slide=0
Tady je pak pár fotek z naší procházky “kolem” Bílého domu.
US Department of the Treasury. https://www.treasury.gov/about/role-of-treasury/Pages/default.aspx
Zde se například vybírají daně, řídí federální finance, razí mince aj.
NATIONAL WORLD WAR II MEMORIAL
Tento památník byl otevřel v roce 2004 a nachází se na 17th Street mezi Constitution a Independence Avenues. Na východ od něj je Washington Monument a na západ pak Lincoln Memorial a je otevřen 24 hodin denně široké veřejnosti. Uctívá památku vojáků sloužících v ozbrojených silách, více jak 400 tisíc lidem, kteří zahynuli a všem, kteří podporovali válečné úsilí z domova. Památník, který je symbolem ducha, obětí a závazku Američanů během druhé světové války.
Památník se skládá ze 56 pilířů. 48 pilířů nese jméno jedno z 48 států USA z roku 1945, dále pak District of Columbia, teritorium Alasky a Hawaii, “Filipínské společenství” (To byl přidružený stát USA v letech 1935-1941 a krátce v roce 1946), Puerto Rico, Guam, American Samoa a U.S. Virgin Islands (Americké Panenské ostrovy). Nachází se tam dva oblouky, jeden, na kterém je napsáno “Atlantic” (severní oblouk) a na druhém “Pacific” (jižní oblouk).
FREEDOM WALL
4048 hvězd, každá hvězda symbolizuje 100 Američanů, kteří zahynuli během války.
LINCOL MEMORIAL
To byla naše další zastávka. Památník 16nátého prezidenta USA Abraham Lincoln, který byl zastřelen v dubnu 1865. Stejně jako World War II Memorial, Lincoln Memorial je otevřen 24 hodin denně. Jedna z největších atrakcí/památek v D.C. a velice významné místo, kde se konaly různé události. Zde například měl historický proslov Martin Luther King Jr. “I have a dream” (Mám sen). V roce 2007 byl pamatník umístěn na sedmém místě v seznamu “America’s Favorite Architecture”
America’s Favorite Architecture
- Empire State Building (stát NY)
- The White House (DC)
- Washington National Cathedral (DC)
- Jefferson Memorial (DC)
- Golden Gate Bridge (CA)
- United States Capitol (DC)
- Lincoln Memorial (DC)
- Biltmore Estate/Vanderbilt Residence (NC)
- Chrysler Building (NY)
- Vietnam Veterans Memorial (DC)
Zde je celý seznam, pokud hledáte inspiraci, která místa navštívit: https://www.npr.org/documents/2007/feb/buildings/150buildings.pdf
Lincoln Memorial má 36 sloupů, které symbolizují státy, které byly součástí unie (USA) v době Lincolnovi smrti. Uprostřed se pak nachází obrovská socha prezidenta Lincolna.
Tady je pár fotek z památníku, kde máte výhled na Washington Monument.
Taky tady měl pán stánek, kde prodával různé odznaky aj.
Další zastávka byla následující..
KOREAN WAR VETERANS MEMORIAL
Odtud jsme pak vyrazili zpět k autu, kde jsme si prodloužili parkování, já opět nakrmila a přebalila malého, který spokojeně spinkal celé 3 hodiny v kočáru.
Parkovné bylo prodlouženo o další 3 hodiny, tak jsme mohli vyrazit omrknout Jefferson Memorial a pak United States Capitol. Hezky pěšky.
JEFFERSON MEMORIAL
Další prezidentský památník, který tentokrát uctívá památku třetího prezidenta Thomas Jefferson, který je znám jako hlavní zakladatel Deklarace nezávislosti.
A pak čekala veselá cesta ke kapitolu. V tu chvíli jsem si fakt říkala, jak to byl blbej nápad jít takovou štreku. Už po cestě tam jsme pěkně cítili každý krok. Za ten den jsme nachodili víc jak 24 tisíc kroků. CCA 17kilometrů, pokud si pamatuji správně.
UNITED STATES CAPITOL
Capitol byl naší poslední zastávkou před tím, než jsme se vraceli do auta, odkud jsme vyrazili do obchodního centra pro suvenýry a tak nějak se podívat, co mají. Projížděli jsme kolem pentagonu a to hned několikrát, což je asi jedno z míst, který mě mrzí, že jsme nestihli navštívit, chtěla jsem se jít podívat na jejich memorial. Úplně skvělý by bylo podívat se i na Arlington, ale nestíhali jsme a já bych na hřbitov s malým nešla. To je asi jedna z pověr, který já testovat nebudu. Nevím proč.
Původní záměr mého výletu do DC bylo jít si žádat o nový pas, který mi vyprší. K tomu nakonec nedošlo. O nový pas si budu žádat hned, co mi přijde z ČR český oddací list a osvědčení o občanství, protože můj pas vyprší v červnu, ale tím, že mi vystaví český oddací list mi končí platnost pasu tak, jako tak. Takže plánujeme výlet do DC ještě jednou, tentokrát s Calebem. Caleb v DC byl asi jenom jednou tuším, ale neměl možnost podívat se po památkách.
Abych pravdu řekla, mrzí mě, že nám to časově nevyšlo tak, že jsme nevyrazili do DC v době, kdy to tam všechno kvete, protože jaro je tam naprosto nádherný. Byla jsem tam na jaře, když jsem letěla do DC jako letuška a musím říci, že to byla krása. Pořád jsme ale měli štěstí, zapršelo maličko jenom na chvíli, jinak bylo chladno, ale počasí nebylo úplně nejhorší. Za to po našem odjezdu to stálo za starou bačkoru, takže nám to alespoň tak vyšlo.
I když jsme vlastně měli jeden den na památky, tak to bylo super a viděli jsme toho mraky. Pokud se chystáte do DC, určitě to stojí za to. Je tam spousta památek, ale i krásných muzeí, které jsou většinou zadarmo. Možná bychom mohli zkusit domluvit si prohlídku Bílého domu, která se dá domluvit přes congress. I kdyby to nevyšlo, za zkoušku člověk nic nedá. Caleb bude rád, když se bude moci podívat alespoň okolo. 🙂
A to je asi tak nějak vše ohledně DC.
Přeji krásný víkend! 🙂
Leave a Reply