AU PAIR V USA
(Ještě než začnu psát článek. Vy, kteří jste si prošli Au Pair programem, poprosila bych Vás, abyste mi do komentářů tady či na FB napsali, jakou jste měli VY zkušenost. To hezký i nehezký. Děkuji)
Ještě, než začnu, tak tento článek jsem sepsala na základě svých zkušeností a postřehů. Jsou to moje osobní názory. Někdo může mít jinou zkušenost, jiný názor a to je v pořádku.
Rozhodla jsem se, že napíšu nový článek o programu Au Pair v USA. Sice jsem dávala dohromady přihlášku v roce 2011 a věřím, že se od té doby leccos změnilo. Do dnešního dne mi chodí dotazy ohledně programu, s jakou agenturou jsem jela já a podobně. Tak mi přišlo fajn dát dohromady článek a zahrnout do něj obecné informace a udělat takový menší přehled.
Zkratky:
Agentury:
COOLAGENT = CA AU PAIR IN AMERICA = APIA
STUDENT AGENCY = SA AUPAIRCARE = APC
CULTURAL CARE = CC
HOST FAMILY = HF (hostitelská rodina)
LCC = Local Childcare Consultant (koordinátorka)
Na to, aby člověk mohl legálně pracovat jako Au Pair v USA se musí přihlásit k agentuře.
V ČR funguje několik agentur, které zprostředkovávají program Au Pair v USA (ale samozřejmě i jiných zemích). Řekla bych, že 3 nejhlavnější (a největší) agentury jsou Student Agency, Coolagent a Cultural Care. Student Agency a Coolagent jsou zprostředkovatelské agentury, zatímco Cultural Care má vlastní zastoupení v ČR. Student Agency (SA) spolupracuje s agenturou AuPairCare (APC) a Coolagent (CA) s agenturou Au Pair in America (APIA). Budu se bavit především o těchto 3 agenturách jelikož dle mého názoru jsou tohle největší agentury. Existují samozřejmě i menší agentury, ale důvod, proč si myslím, že je lepší odcestovat s agenturou, která je větší = má více rodin je hned několik. K tomu se dostanu za chvíli.
Au Pair je program, který umožňuje mladým lidem legálně žít, pracovat a studovat po dobu jednoho roku. Rok žije s HF v jejich domě, kde se stará o děti. Po úspěšném splnění programu lze pobyt prodloužit o 6, 9 či 12 měsíců.
Jak to funguje? V případě, že splňujete podmínky, tak se přihlásíte do programu. Jaké jsou podmínky přijetí do programu?
Podmínky pro přijetí:
Podmínky pro přijetí do programu vycházejí z pravidel U.S. Department of State
https://j1visa.state.gov/programs/au-pair
ZDE také naleznete seznam sponzorů (agentura = Váš sponzor)
https://j1visa.state.gov/participants/how-to-apply/sponsor-search/?program=Au%20Pair&state=any
Coolagent/Au Pair in America
- dívky 18-26 let (včetně) v den vstupu na americkou půdu Vám musí být stále 26, pokud Vám druhý den bude 27, tak je vše v pořádku. Hodně lidí si myslí, že jakmile jim je 26, tak nemají šanci. Naopak.
- chlapci 20-26 (včetně)
- bezdětná/ý
- svobodná/ý
- ukončené minimálně středoškolské vzdělání
- řidičský průkaz
- minimálně středně dobrá znalost angličtiny
- dobrý vztah k dětem a zkušenosti s jejich opatrováním
- čistý trestní rejstřík
více na: https://www.coolagent.cz/au-pair/usa/
Student Agency/AuPairCare
- praktické zkušenosti s dětmi
- znalost anglického jazyka min. na úrovni středně pokročilý
- ukončená SŠ nebo SOU
- řidičský průkaz
- dobrý zdravotní stav
- nekuřačka
- čistý výpis z rejstříku trestů
- svobodná/ý (programu se nemohou účastnit zasnoubené/í dívky/chlapci)
- bezdětná/ý
- být zodpovědná/ý a přizpůsobivá/ý
více na: https://www.pracovnipobyty.cz/au-pair/usa/au-pair-usa/index.html
Cultural Care
- věk 18-26 let
- minimálně 200 hodin zkušeností s péčí o děti
- ukončené středoškolské vzdělání či jeho ekvivalent
- řidičský průkaz
- čistý trestní rejstřík
- dobrý zdravotní stav
- ochota strávit min. 12 měsíců v zahraničí
více na: https://www.culturalcare.cz/byt-au-pair/pozadavky-na-kvalifikaci
Někteří zájemci o tento program zvolí tu cestu, že si vyplní přihlášku u jedné z agentur, projdou celým příjímacím procesem zatímco někteří si hledají rodinu sami. Tady bych si dovolila varovat. Je třeba si dávat obrovský pozor, obzvlášť v dnešní době. Pozor na SCAMS. Internet je PLNÝ lidí, kteří se vydávají za HF, jsou Vám schopni zajistit víza a kdo ví co. V dnešní době jsou tak vyčůraní, že jsou registrováni u agentury. Mají jméno agentury, pošlou Vám informace, kontakty, adresy, číslo účtů apod. Avšak třeba e-mail se liší od té agentury skutečné. Za posledních 7 LET jsem byla tohodle svědkem několikrát. Ať už se to řešilo na skupině, kterou jsem založila pro Au Pairky, nebo mi o tom psalo x lidí soukromě do zpráv. Pokud si rodinu hledáte sami, NIKOMU NEPOSÍLEJTE ŽÁDNÉ PENÍZE A UŽ VŮBEC NE KOPIE VAŠICH DOKLADŮ. Neříkám, že není možné najít OPRAVDOVOU RODINU na internetu, ano, možné to je. Takových holek už taky bylo, že si opravdu rodinu našly samy a pak se přihásily ke stejné agentuře, nebo se s HF dohodli na jedné z agentur a přihlásili se společně. MOŽNÉ TO JE. Ale prosím dávejte si OBROVSKÝ POZOR. 🙂
V roce 2011 jsem založila na FB skupinu pro holky/kluky, co mají zájem o AU PAIR PROGRAM. Pokud se chystáte do USA jako Au Pair (nebo tady již jste) můžete se přidat zde: https://www.facebook.com/groups/czech.slovak.aupairs/
Která agentura je lepší-horší?
To je asi dilema všech, kteří se do programu přihlašují. Odpoveď asi neexistuje. Řekněme si to narovinu jak to je.
Ty agentury na tomhle vydělavájí neskutečné peníze. Jak z Au Pairs, tak především z rodin. Rodiny to stojí TISÍCE DOLARŮ. Co Au Pair, to zkušenost. Co HF, to zkušenost. Já jsem jela s agenturou CA. Strávila jsem dva nezapomenutelné roky v USA a neměnila bych. Bohužel ale znám dost holek, které takovou zkušenost neměly. X lidí je u agentury YXZ spokojeno, X lidí není.
Abych pravdu řekla, tak největší roli hraje to, jaké má člověk štěstí na rodinu. Protože pokud budete mít fajn rodinu, se kterou si sednete, tak agenturu vlastně ani potřebovat nebudete. Já jsem svou agenturu nepotřebovala vůbec a možná proto jsem měla zkušenost, jakou jsem měla. Kdy pak můžete narazit je, když řešíte nějaký problém. Pak záleží, na koho narazíte. Od LCC po kdo ví koho. Bohužel se stalo již několikrát (stalo, stává a ještě určitě nejednou stane), že se holky ocitly na ulici. ANO, na ulici. Rodina je z hodiny na hodinu vyhodila na ulici. V takových případech se má agentura postarat o náhradní ubytování, což bývá právě u LCC, které souhlasí s tím, že jsou ochotné u sebe Au Pair ubytovat v případě nouze. K tomu se také dostanu.
Každopádně bych řekla asi tohle. Spokojené můžete být u všech agentur. Můžete mít skvělý rok, dva, nezapomenutelné zážitky na celý život a neřešit jediný problém. Stejně tak můžete být nespokojené a to z X různých důvodů.
Někteří se rozhodují na základě toho, co je blíž k jejich bydlišti, někteří se rozhodují na základě dostupných informací na internetu (od oficiálních stránek, facebook a blogy), někteří mají doporučení od kamarádky či kamaráda atd.
Někteří se také rozhodnou přihlásit k více agenturám najednou a odjedou s tou, kde najdou rodinu dříve.
Co se týče KLUKŮ, asi nejlepší agentura pro kluky je CULTURAL CARE. Má největší počet rodin, které mají zájem o kluky jako Au Pair.
Splňujete podmínky, přihlásili jste se do programu a máte schválenou Vaši přihlášku. Co teď?
V momentě, kdy Vám schválí americká strana (agentura) Vaši přihlášku budete ONLINE, to znamená, že Vás budou vidět rodiny i LCC. Tento proces se jmenuje “matching”, kdy vlastně čekáte na match. Budou si Vás přidávat rodiny, s některými budete skypovat či komunikovat po e-mailu. Pokud Vám rodina nabídne MATCH a vy budete souhlasit, tak si můžete pomalu balit kufry. 🙂
(Mě našla moje ex LCC, která mě pak “dohodila” mojí HF. Byla to moje třetí rodina, která se mi ozvala. První byla z Texasu, druhá z GA a třetí také z GA. Vtipně ta druhá byla 15 minut autem od mojí HF.)
Na co se ptát během pohovorů?
Kromě toho, že se samozřejmě zajímáte o rodinu jako takovou a jejich děti (různé příklady otázek můžete najít u nás na skupině v dokumentech), tak by Vás mělo zajímat následující (vyberu pár bodů).
- Budu mít k dispozici auto? Jsou nějaká omezení, co se užívání auta týče? Je večerka na auto? Je omezení na míle? Můžu využívat auto i ve svém volném času? Proč je tohle důležité? V první řadě pro to, že v USA nefunguje veřejná doprava tak, jak jsme zvyklý u nás v ČR. Samozřejmě, že pokud se budete nacházet ve městě (nebo v jeho bezprostřední blízkosti) jako je New York, Washington, D.C. aj., tak je šance, že auto opravdu potřebovat nebudete a bude i snazší cestovat veřejnou dopravou. Ale převážná většina rodin žije na “předměstí”. Moje HF žila ve městě Dunwoody, kde se pěšky nedalo jít nikam. Nebo dalo, ale zabralo by Vám to dost času. Jednou jsem šla na poštu, cesta mi trvala hodinu a půl až dvě. V bezprostřední blízkosti nebylo nic. Nemohla jsem si zajít do krámu, do posilovny, na kafe, nikam. BEZ AUTA JSEM BYLA V PR… HÁJI. První měsíc jsem neřídila (čekala jsem na americký řidičák) a bylo to utrpení. Neustále pro mě musely jezdit holky a furt jsem se musela spolehát na někoho jiného, kdo by mě někam odvezl. Já jsem měla štěstí. Měla jsem auto pro sebe, které jsem samozřejmě využívala v pracovní době, ale i pro soukromé účely. Moje HF neměla problém s tím, že jsem jela s autem na výlet (i do jiného státu). Jediné co, tak jsem si platila benzín, což mi přišlo naprosto v pořádku a fér. Oni mi dávali 55 dolarů na dva týdny, což bohatě stačilo pro pracovní účely, já natankovala a co jsem projezdila ve svém volnu jsem si zaplatila sama. Proto pokud budete řídit a budete ve městě (což s největší pravděpodobností budete), kde je potřeba auta, zjištěte si, jaké mají podmínky/pravidla ohledně užívání. Hodně holek se zeptá na auto, řekne se jim, že auto budou mít k dispozici, ale po příjezdu zjistí, že mají omezení. Auto má večerku, auto je možnost používat pro pracovní účely, auto sdílí s jedním host rodičů atd. JINAK. V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEEXISTUJE, ABY SI AU PAIR PLATILA POJIŠTĚNÍ NA AUTO. TO JE ZODPOVĚDNOST HF!!!! Už tu byly rodiny, které to zkoušely. ANO, auto není pravidlem, rodina Vám auto nemusí dát k dispozici, jejich povinnost to není, ale pokud už auto k dispozici máte, neexistuje, abyste si platili pojištění nebo přispívali jinak, než že si třeba uhradíte benzín, který projezdíte ve svém volnu. Některé rodiny dokonce hradí i to. To je však jejich dobrá vůle. 🙂
- Budu mít večerku? Ano, k velkému překvapení jsou rodiny, které určují své Au Pair večerku. Já jsem ji měla také, měla jsem ji ale jen v dny, kdy jsem druhý den měla pracovat a moje rodina mě požádala, abych byla doma do půlnoci. S tím jsem samozřejmě neměla žádný problém. Asi je lepší si ujasnit hned na začátku, co a jak, než pak přijet a divit se, když HF chce, abyste doma byli do X. Svým způsobem to chápu, že rodiny vyžadují večerky. Přece jenom je to jejich barák. Jejich barák = jejich pravidla. To je asi výhoda i nevýhoda tohodle programu. Zatímco je spousta holek, co již žije na vlastní noze, vydělává na sebe a žije si podle svého, tak může být docela šok se stěhovat k rodině a najednou mít večerku. Troufám si říci, že většina rodin od večerky upustí jakmile tu holku pozná blíž a ví, že je to zodpovědná osoba. Moje rodina tu mou taky zrušila. Věděli, že mi můžou věřit. Ale jsou i rodiny, které prostě večerku vyžadují a ani po x měsících se nic nezmění. Je svým způsobem zvláštní, když se holka 18-26 let (někdy 27, 28 let, že jo) má fungovat jako dospělý jedinec, který přijel starat se o děti tudíž být třetím dospělým v domě, má večerku a je omezován. Moje rodina například se ke mě vždy chovala jako k dospělému jedinci, brali mě jako člena rodiny a prostě moje HF chtěla vědět, že jsem v pořádku a i přes to, že jsem byla dospělá, cítili za mě zodpovědnost. I když jsem večerku pak neměla, vždy (nebo tedy většinou) moje rodina věděla, kde jsem a s kým. Měli jsme prostě takový vztah a já neměla problém jim říct, že budu přes noc u Péti nebo když jsem pak jezdila na víkendy za Calebem. A nebo prostě věděly moje kamarádky, kde jsem. Člověk nikdy neví. Každopádně … JE třeba si to ujasnit. Ať sem člověk nepřijede a pak se nediví, že v 10 má být doma.
Těch otázek je MRAKY.
Určitě se ptát, jaké má Au Pair povinnosti, co se od ní očekává, jaký je schedule. A mnoho, mnoho dalšího.
Každopádně pokud nečemu nerozumíte, nebojte se té rodiny znovu zeptat nebo je poprosit, aby Vám to zopakovali. 🙂
Také je dobré vědět, jaká jsou pravidla. Protože rodiny toho kolikrát zneužívají.
U.S. Department of State Program Guidelines
http://go.culturalcare.com/rs/469-ZTH-927/images/USDoS_Guidelines.pdf%20
Například:
- Au Pair může pracovat maximálně 45 hodin týdně a více jak 10 hodin denně.
- Rodiny platí TÝDNĚ kapesné (195.75 dolarů pro normální Au Pair, extraordinaire 250 dolarů týdně)
- Jeden celý volný víkend v měsíci (od pátku večer do pondělí ráno) – v některých rodinách má Au Pair volné všechny víkendy, některé Au Pairky pracují i o víkendu (pořád v rámci 45 hodin týdně). To je individuální.
- Rodiny musí umožnost Au Pair, aby si splnila kredity/hodiny ve škole – Pro úspěšné splnění programu ( a jeho případné prodloužení) např. https://www.aupairinamerica.com/aupairs/educational_component.asp
- Minimální 2 týdenní placená dovolená (během 1 roku) – většinou rodiny dávají pouze ty dva týdny, některé však i více (opět individuální) a většinou to funguje tak, že jeden týden si vybere Au Pair a jeden rodina
- Rodina se musí postarat o dopravu na “cluster meeting” (to je schůzka, kdy se schází LCC a jiné Au Pairky každý měsíc)
- Au Pair nesmí být sama s dítětem mladší 3 měsíců
AU PAIR se stará POUZE O DĚTI. Takže praní prádla pro děti, uklízení po dětech, vařit pro děti. AU PAIR POVINNOSTÍ NENÍ VAŘIT CELÉ RODINĚ, PRÁT CELÉ RODINĚ, UKLÍZET CELÝ BARÁK.
Prostě si dávejte pozor při výběru rodiny. Na vše, co Vám není jasné, se ptejte. Klidně i dvakrát, třikrát. Neskákejte po první rodině, která se Vám ozve. Pokud ta rodina je dle Vašich představ a je dle Vás ta pravá, klidně matchnete i s tou první. Nebudete ani první, ani poslední. Ale snažte se dávat si pozor při výběru rodiny. Já vím, že člověk na Skype kolikrát nepozná, jaká ta rodina bude. Oni taky nepoznají, jaká ve finále bude Au Pair. Hlavně taky si člověk nemusí sednout. Jsou rodiny, které stojí vyloženě za starou bačkoru. Hodně slušně řečeno. Jsou ale i Au Pairky, které stojí za houby. Pak jsou rodiny, které jsou fajn, ale nesedli si s předchozí Au Pair. Také často hledají holky rodiny u nás na skupině, kdy se ptají, zda-li někdo z agentury YXZ neodjíždí a jestli jejich rodina nehledá náhradu. Tady je dobrý uvědomit si to, že jestli Au Pair X si s rodinou sedla a dle jejího názoru je to nejlepší rodina, jakou člověk může mít, neznamená, že ta holka po ní bude mít stejnou zkušenost nebo to vidět stejně. Třeba si jako lidi nesednou. Také se to může stát a stává se to. Já svou HF také milovala, pro mě jsou moje druhá rodina i 6 let od doby, co jsem k nim přijela, ale třeba holky po mě mají jiný vztahy s rodinou, než jaké jsem měla já. Tohle vše k tomu patří a je dobrý si to uvědomit.
Můžete i požádat o e-mail na jejich stávající či ex Au Pair. I to hodně holek dělá. Já se přiznám, že pro mě bylo těžký odjíždět od mojí HF. Už jenom ta představa, že po mě přijde nová holka a bude se starat o Roberta bylo těžký. Sice jsem věděla, že na to dojde, ale poprosila jsem rodinu, aby mě z toho procesu vynechali. Nechtěla jsem s Au Pair skypovat, ale neměla jsem problém s tím, když moje HF dala holkám můj e-mail a já jsem jim popravdě odpověděla na všechny jejich dotazy. Ale je fakt, že některé Au Pairky Vám klidně budou lhát. Stává se to.
(Když tak píšu tenhle článek, tak mi přijde, že je to snad nekonečné téma, nekonečné možnosti, různé scénáře …. )
MATCH! 🙂
Poté, co Vám rodina nabídne match a vy nabídku přijmete, máte tzv. MATCH. Teď začíná jiná sranda. Jakmile Vám od agentury přijdou papíry, tak vy si online vyplníte žádost o víza a domluvíte si schůzku na ambasádě, kde máte pohovor. Z 99% je to pouze formalita. Zatím se stalo JEDNOU, že Au Pair nedostala víza (už si nepamatuji ale proč), ale dostala je pak na podruhé. Někdo má tu zkušenost, že pohovor probíhal česky, někdo anglicky. Převládá asi ta angličtina. Když jsem tam byla já, tak se mě ptal, kam jedu, co dělají moje host rodiče o kolik dětí se budu starat a pak co chci dělat po návratu z USA. Nic víc, nic míň. Odcházela jsem a pas mi byl následně doručen domů (už si nepamatuji kolik dní to trvalo, ale bylo to rychle).
ORIENTATION
Každá agentura má svou vlastní “orientation”. Když jsem jela já, tak moje školení probíhalo ve státě Connecticut. Byla jsem na školení 4 dny. Moje rodina mi zaplatila kurz ohledně řízení auta v USA, takže jsem přiletěla o den dříve. Takže v den, kdy přilítaly ostatní holky, my jsme měly kurz o řízení, což bylo fajn. Na to, kde a co očekávat od školení se podívejte pak u každé agentury zvlášť.
No a pak už letíte k rodině.
Co dál?
Tak buď budete mít pohodový rok v USA u své HF s tím, že pokud splníte podmínky programu, tak můžete prodloužit o 6, 9 či 12 měsíců. Po ukončení programu máte pak 30 dní tzv. Travel Month. Pokud prodlužujete, tak Váš travel month bude až na konci prodloužení.
Co se stane, když si s HF nesednete?
Stává se to a stává se to často. Když je nějaký problém, tak to funguje tak, že přijde LCC a sedne si s Au Pair a rodinou a řeší daný problém, padají návrhy, jak to vyřešit a následuje doba, kdy HF s Au Pair zkouší, jestli ten svůj problém vyřeší nebo ne. Samozřejmě ale ne vždy je to takhle. Stane se, že prostě rodina pošle Au Pair do rematch okamžitě a taky se stalo, že Au Pair rodina vyhodila z baráku. ANO, je to smutné, ale stalo se to a bohužel ještě stane. V tomto případě by správně měla Au Pair jít bydlet k LCC.
Co je rematch? Rematch je v podstatě ten samý proces jako matching. Akorát hledáte novou rodinu a rodiny novou Au Pair. Rematch trvá 2 týdny. Pokud však máte ochotnou LCC a kde zůstat, tak můžete mít rematch i delší. Jsou holky, které zůstávaly u kamarádek/kamarádů v době rematch. Pokud najdete novou rodinu, tak se budete stěhovat k nové rodině, pokud ne, pojedete domů. Stává se, že Au Pair novou rodinu nenajde a pak tedy letí domů. Proto si myslím, že je důležité být u agentury, která je “větší” a má víc rodin. Protože pak jsou Vaše šance daleko větší na to najít novou rodinu, nebo najít rodinu na prodloužení (k tomu se dostanu za chvíli).
Chce to nastudovat si pravidla jednotlivých agentur, respektive té, u které se budete nacházet. TY hlavní pravidla vycházejí z Department of State, ale pak některé agentury mají sem tam něco svého viz. cluster meetings, které jsou “povinné”(také se k tomu dostanu). A taky upřímně se stává, že pravidla jsou X Y Z, ale pak narazíte na někoho ochotného a hodně věcí pak jde.
Na to, abyste dostali letenku domů, musíte ÚSPĚŠNĚ DOKONČIT první rok. Tady je to ale takový zvláštní. Protože jsou lidi, co si vybojovali letenku, když na ni vesměs neměli nárok. Pokud se rozhodnete ukončit program dříve (nikdo Vás tu totiž násilím celý rok nebude držet), tak byste měli být připraveni si letenku hradit. Podepisovali jste stejnou smlouvu jako všichni ostatní a věděli dopředu, za jakých podmínek má Au Pair nárok na letenku. Jak ale jsem napsala výše, některé holky si byly schopné vybojovat letenku i když na ní teoreticky nárok neměly. ROZHODNĚ by však agentura měla platit letenku v případě, že holka jde do rematch a rodinu nenajde. A pokud se Vám to nedej Bože stane, že budete v takové situaci, rozhodně se nedejte a letenku si klidně vyhádejte. Agentura Vás tu NEMŮŽE nechat. V momentě, kdy ukončíte program nebo kdy jste nenašli rodinu novou, tak agentura Vám zruší víza. Respektive už není Vaším sponzorem a aby Vaše víza byla platná, tak potřebujete sponzora. Máte pak určitý čas na to opustit USA. Pokud na letenku nemáte (a že letenky odtud stojí pecku), tak těžko odletíte. Zkrátka … Nedejte se!
Pokud splňujete podmínky na prodloužení a prodloužit chcete, tak máte dvě možnosti. Buď prodloužíte se stávající rodinou a nebo můžete hledat rodinu na prodloužení jinde. Řekla bych, že je to tak 50 na 50. Někdo má skvělou rodinu, najde si přátele nebo i přítele/přítelkyni a rozhodne se, že chce tedy zůstat se stávající rodinou. Není problém. Někdo se rozhodne, že chce zkusit něco nového, zkusit si žít v jiném státě, některé holky si dokonce dávají preference lokality v prodloužení. Ve finále je to jen a jen na Vás a je to Vaše rozhodnutí. 🙂
CLUSTER MEETINGS
Každá Au Pair má LCC podle toho v jakém se nachází “cluster”. Třeba naše koo (lcc) byl Cindy, která měla na starosti Au Pairky z určitého okolí. Takže holky, co jsme bydlely kolikrát kousek od sebe, jsme se scházely každý měsíc. Někdy jsme šly k LCC domů, někdy jsme podnikaly různé věci. Jednou ročně pak byl velký meeting, kdy se sešly všechny Au Pairky a jejich koordinátorky a rodiny. Nebudu lhát, některé ty “schůzky” byly otravný a člověk si chtěl kolikrát jít po svým. Některý ale byly fajn. Naše koordinátorka tím doslova žila. Jsou ale povinné a nebo ne? Naše LCC z toho dělala “big deal” a trvdila, že povinné jsou. Je hodně LCC, co z toho budou dělat HALO, vyhrožovat a že je to povinné a musí se člověk zúčastnit. Ale také jsou LCC, kterým je to snad i jedno a neřeší, že někoho neviděly x měsíců. V tomhle případě bych řekla, že záleží na tom, na koho narazíte. Ono ruku na srdce, ne vždy jsou pravidla dodržována. Ať už agenturou, rodinou či dokonce samotnou Au Pair. Ty schůzky ale dokáží být fajn, můžete tak poznat nové lidi, holky, co třeba bydlí kousek od Vás apod. My jsme měli docela super partu.
KAŽDOPÁDNĚ!
Je mi jasné, že pokud jste ve skupině, kterou jsem založila, tak jste viděli NĚKOLIK příspěvků, které můžou člověka odradit od tohodle programu. Moje rada? NENECHTE SE ODRADIT. Je několik tisíc holek a kluků, kteří měli NEZAPOMENUTELNÝ rok, dva v USA. Procestovali místa, o kterých se jim ani nesnilo, poznali spostu lidí a vytvořili si nová přátelství, jsou lidé, kteří se tu zamilovali a zůstali (nebo se sem pak vraceli), lidé, kteří se rozhodli jít studovat na VŠ zde v USA, lidé, kterým se díky jejich zkušenostech v USA otevřely dveře jinam. Někteří jsou do dnešního dne v kontaktu s rodinou a i na dále se navštěvují. Ne každý měl otřesnou zkušenost a mnohdy i ti, kteří neměli to štěstí, tak by program doporučili. Ruku na srdce, v dnešní době není moc legálních možnostech, jak žít a pracovat v USA delší dobu. Au Pair je jedna z jednodušších možností, jak tu legálně žít, pracovat a cestovat. Proč toho nevyužít.
Tenhle program není samozřejmě pro všechny. Ne každý má buňky nebo touží po tom starat se někomu o děti nebo žít u někoho cizího v baráku. Pak jsou jiné možnosti jako například Work and travel.
Ale … Můžete tu být rok dva a vytřískat z toho co nejvíc to jde.
Osobně mi přišlo fajn mít možnost života v cizí rodině. Bylo fajn vidět, jak žijí jiní, jaká je jejich kultura, jaké slaví a neslaví svátky, jaké mají tradice. Během volných víkendů a dovolené procestovat místa, na které byste se třeba i normálně nepodívali.
Proč ne. Ve finále to opravdu je o štěstí. To, že to X lidem nevyšlo neznamená, že budete mít podobnou zkušenost. Je ale dobré počítat se vším. Počítat s horším a doufat v lepší. Jeďte. Jsou lidé, kteří by za takovou možnost dali cokoliv a třeba jet nemohou z x důvodů. Pokud tu možnost máte, proč toho nevyužít? Pokud zjistíte, že to není nic pro Vás, že se Vám tu nelíbí (ano, je SPOUSTA lidí, kterým se Amerika nelíbí), nikdo Vás tady držet nemůže a nebude. V nejhorším se seberete, zabalíte si svých 5 švestek a pojedete domů nebo dokonce jinam. V dnešní době ty možnosti jsou, tak proč jich nevyužít! 🙂
Pokud Vás napadají nějaké otázky, klidně mi je sem napište. 🙂
Já jen doufám, že Vy, co se rozhodnete jet (nebo jste již odjeli), že budete mít štěstí a strávíte úžasný rok v USA. Přeji každému, aby měl podobnou (nebo i lepší) zkušenost jako já a tisíce dalších. Buďte ale připravený mít ostrý lokty. Budete tady v podstatě sami na sebe. Nenechte si kadit od jiných na hlavu. Některý rodiny to zkouší a zkoušet budou. Zjistěte si, jaké jsou pravidla, na co máte a nemáte nárok. 🙂
Takže přeji všem HODNĚ ŠTĚSTÍ!
L says
Opravdu pěkně napsaný článek. Možná je i dobře, že jsi článek napsala s takovým časovým odstupem. Začala jsem tvůj blog číst právě když jsi byla au-pair v USA.
Nebudeš, prosím, psát něco podobného o Emirates a životě v Dubaji? Myslím, že jsi se o tom kdysi zmiňovala.
Jinak rozhodně jeden z nejlepších česky psaných blogů vůbec.
Anonymous says
Ahoj, ja jsem na tvuj clanek narazila nahodou. A musim rict ze se asj par veci znenilo od doby co jsem tam byla ja. Ja tam byla v roce 2005. Presne jsem udelala tu chybu ze jsem vzala prvni rodinu a nedopadlo to. Techdy teda jeste bylo to ze kdyz jsem chtela zmenit rodinu fa predchozi mi musela dat doporuceni. Coz me samo nedala. Proste mi ze dne na den rekla jedes domu. Moje LCC byla dost na strane rodiny. Tak jsem nemela moc sanci. Az poletech jsem HF nasla na fb a dozvedela jsem se ze jsem tam byla v blbou dobu. Asi mela rodina nejaky problem a ja to odnesla. Ale pak jsem jela do Anglie jako au pair a byla tam celkem 2 a pul roku. A rodiny jsem mela super. Az na jednu. Ale i to byla zkusenost. Nikdy na to nezapomenu a budu na to v dobrem vzpominat. A mas pravdu ze bez agentury bych nikam nejezdila. Vzdy je dobre mit nekodo za zady.
Nikol says
Já jsem jako aupair měla tu nejhezčí zkušenost a i velké štěstí. S rodinou jsem do teď v kontaktu a v září k nim letím na dovču. Taková druhá rodina na druhý straně světa 🙂
Jana says
Mám tu najkrajšiu životnú skúsenosť s au-pair. Boli 3 adoptovaní deti z -Peru-Salvador-Guatemala. Plus ja au-pair zo Slovenska. Strávila som snimi 3 krásne roky plné smiechu, stasti, a na koniec plaču. Nezabudnem na nich nikdy. Napriek 23 rokov sme stále v kontakte. Je to proste naša rodina tiež aj keď už”deti” po vyrástli. A moje tiež najmladší má dnes 18 rokov. Je to moj život a patrí to k môjmu “JA”!.vdačím im za veľa a isto na podobné keďže nás už 20 rokov rozdeľuje kontinent ja len + mať internet. Au-pair odporúčam. Je to Kladna životná skúsenosť teda aspoň pre väčšinu ľudí čo poznám čo boli au pair. Ale patria k našej rodine.
Jana says
Mám tu najkrajšiu životnú skúsenosť s au-pair. Boli 3 adoptovaní deti z -Peru-Salvador-Guatemala. Plus ja au-pair zo Slovenska. Strávila som snimi 3 krásne roky(3 roky Hej, mal pokaždé mutaciu po EU takže to slo) plné smiechu, stasti, a na koniec plaču. Nezabudnem na nich nikdy. Napriek 23 rokov sme stále v kontakte. Je to proste naša rodina tiež aj keď už”deti” po vyrástli. A moje tiež najmladší má dnes 18 rokov. Je to moj život a patrí to k môjmu “JA”!.vdačím im za veľa a isto na podobne keďže nás už 20 rokov rozdeľuje kontinent ja len + mať internet. Au-pair odporúčam. Je to Kladna životná skúsenosť teda aspoň pre väčšinu ľudí čo poznám čo boli au pair. Ale patria k našej rodine. Ale pred 24mi rokmi to bolo isté o trocha inom ako dnes..